Doğum Haritasında Satürn: İçimizdeki Everest

Doğum haritasında Satürn konumu yaşam boyunca karşılaşabileceğimiz zorluklar, engeller, gecikmeler ve zayıflıklarımız hakkında bilgi verir. Tıpkı dünyanın en yüksek zirvesi Everest gibi, Satürn temsil ettikleriyle insanın varoluşuna meydan okur. Satürn de tüm zirveler gibi hem serüvenin hem de hedefin kendisidir. Her birimizin içinde bir Everest vardır ve bu kendine has Everest’lerin tümü bizi imkansızı başarmaya teşvik ederler.

Doğum haritasında Satürn bulunduğu burç ve ev en büyük, en zorlu sınavları hangi konularda vereceğimizi, hangi alanlarda fazlasıyla zorlanabileceğimizi gösterir. Yine de Satürn sadece tüm bu olumsuzluklarla sınırlı değildir. Zira hayat boyu benzer zorluklara karşı büyük mücadeleler veren kişi aynı zamanda en zayıf olduğu konuda bir uzman, bir öğretmen, bir danışman haline gelebilir. Ancak bu tarz bir uzman olmayı arzu eden kişinin tehlike ve risklerine rağmen kendi Everest’inin peşine düşmesi gerekir.

 

Satürn Koç burcunda doğanlar genelde erken yaşlarında büyük sorumluluklar üstlendikleri için, ailelerinin hedeflerini gerçekleştirmelerine mâni olduklarını hissedebilirler. Yeni insanlar tanırken ve yeni, risk içeren durumlar konusunda kendilerine güvenmekte zorlandıkları için çekimser davranabilirler. Tüm bunlar nedeniyle hayatın kendisine karşı devamlı öfkeli hissedebilirler. Haritasında Satürn Koç burcunda yer alan kişi baba, patron gibi otoritelere karşı çok mücadele verir ve zamanla insanlara yol gösteren iyi bir lider olmak konusunda uzmanlaşabilir. Hayat boyu öfkesiyle mücadele edenler ise başkalarına bu konuda şifa verebilir, rehberlik edebilirler.

 

Satürn Boğa burcunda maddi ve manevi güvende olmanın arayışıdır. Dolayısıyla haritasında bu konuma sahip olan kişiyi müsriflikten hazzetmeyen ya da tutumlu ebeveynler büyütmüş olabilir veya kişinin doğumu o an ailede yaşanan bir boşanma ya da iflas krizine denk gelebilir. Satürn Boğa genelde sahip olunanları kaybetme korkusuyla ilgilidir. Kişi pahalı, konforlu ve lüks şeyler edindiğinde kendini suçlu hissetmeye eğilim gösterir. Fakat birikim yapan ve sahip olduklarını güvenceye almak konusunda defalarca sınanan bu kişi zamanla finans ve yatırımlar konusunda güvenilir bir uzman haline gelebilir.

 

Satürn İkizler burcunda yerleşimine genelde her şeyin olumsuz tarafını görmeye eğilimli, iletişim kurmak konusunda sorunlar yaşayan kişilerde rastlanır. Satürn İkizler, ilk eğitim yıllarında gecikmelerle ve zorluklarla sınanmış, kardeşinin gölgesinde kalmış ya da kardeşinin büyürken sorumluluğunu üstlenmiş kişiye işaret edebilir. Satürn’ü İkizlerde olan kişi ders almakta zorlanır ve fakat öğrendiği dersleri asla unutmaz. Bu konum yazmak, sesini yükseltmek, fikrini başkalarıyla paylaşmak ve genelde kendini ifade etmekle ilgili çekinceler verebilir. Kişi entelektüel kabiliyetleri konusunda kendisini yetersiz hissedebilir ve bilim, matematik gibi alanlarda kendini geliştirmeye önem verir. Ünlü psikiyatr Freud gibi Satürn İkizler’in işe yarar sağlam teoriler üretenlerle de ilgisi vardır. Bu konuma sahip kişiler hayatları boyunca kendilerini ifade etme konusunda çok fazla sorun yaşar ve mücadele verirler. Dolayısıyla zamanla mükemmel yazarlar, editörler, öğretmenler, profesörler, gazeteciler tasarımcılar, konuşmacılar, yorumcular ve muhasebeciler haline gelebilirler.

 

Satürn Yengeç burcunda konumuna sahip kişi evine ve ailesine devamlı olarak öncelik vermeye yatkındır. Öyle ki ailesiyle ilgilenmek için hayattaki diğer fırsatlardan vazgeçebilir. Kendine güvensizlik duygusunun üstesinden gelmek için çaba göstermesi gerekir. Satürn Yengeç’te annesinin ya da babasının yoksunluğunu çekmiş, İhtiyacı olduğunda ailesinden destek görememiş ve duygusal olarak beslenememiş kişilere, yetim ve öksüzlere işaret edebilir. Satürn Yengeç kombinasyonu kişiye ailesi tarafından (dolayısıyla diğer insanlar tarafından da) sevilmediğine dair güçlü duygular verebilir. Bu durum aşırı yeme ya da yemeyi reddetme gibi beslenme bozukluklarına sebep olabilir. Satürn Yengeç ev ve aile konusunda yaralı olmanın ve güvende hissetmemenin işaretidir. Kişide aile olgusu uzak, utanç verici ya da terk edilmişlikle alakalıdır. Kişinin annesi ya da annesiyle ilgili duygusu ise kopuk, eksik ya da hasta olabilir. Haritasında Satürn Yengeç konumuna sahip kişi hayatı boyunca ev ve aile konusunda öyle çetin sınavlar verir ki, sonunda büyük bir sevgi ve sorumluluk çerçevesinde mükemmel bir aile inşa eder. Zamanla başkalarıyla yoğun biçimde empati kurmayı başarır ve başkaları için sıcak bir sığınak haline gelir. Kişinin hayatta kalma güdüsü çok kuvvetlidir ve bu sayede en zor durumları bile atlatabilir. Çocukluğunda evi terk eden ve nafaka ödemeyi reddeden bir babası olan ve ilk Satürn dönüşünde annesini kaybeden Angelina Jolie’nin de haritasında Satürn Yengeç burcundadır. Evlat edindiği iki çocuk ve kendi biyolojik çocuğuyla birlikte ideal bir aile kurmayı başarmıştır. Dört biyolojik ve evlat edindiği on bir çocukla birlikte Mia Farrow da Satürn Yengeç’e örnek verilebilir.

 

Satürn Aslan burcunda ön planda ya da sahnede olmayı çok isteyip hayat boyu bu arzusunu gerçekleştirmek için çok mücadele eden kişiye işaret edebilir. Satürn Aslan, babasını kahraman gibi gören ve babasının gölgesinde kalan kişiye işaret eder. Baba toplum tarafından tanınan biri olabilir. Dolayısıyla çocuk babasıyla gurur duyar ve fakat babasının etkisinden sıyrılıp kendi yeteneklerini parlatmakta yani öne çıkarmakta zorlanır. Kişi çocukluğunda ailesi tarafından özel beklentilerle özel bir çocuk olarak yetiştirilmenin ağırlığını hissedebilir. Savaşlardan sonra bazı çocuklar dünyayı kurtarmak, dünyanın umudunu yeşertmek gibi misyonlarla doğarlar. Bazen de bazı çocuklar ebeveynlerinin umutsuz birlikteliklerini kurtarmak, anne baba ilişkisine çare olarak dünyaya getirilirler ve bu taşıması imkânsız bir ağırlığa dönüşebilir. Satürn Aslan yaş aldıkça parlamak, gençleşmek, yetenek gerektiren alanlarda uzmanlaşmak demektir. Büyürken aşk ilişkileri genelde sorunlu olsa da kişi yaş aldıkça aşk hayatı da canlanır, unutulmaz aşklar yaşayabilir. Satürn Aslan konumunda şarkı söylemek, yazmak, dans etmek gibi yetenekler kişi için bir takıntı haline gelebilir. Yaratıcılık yaşamın en büyük yapıcı ve yıkıcı gücüdür. Kişi hayatında bir şeyler yaratmak için neleri yıkması gerektiğini öğrenmek için sınavlar verir. En basitinden kendini yaratmak için hayatındaki baba figürünün etkisini yıkması gerekir. Dünyaca ünlü yazar Stephen King’in de haritasında Satürn Aslan burcundadır ve babası King’i iki yaşındayken terk etmiştir. Korkularının üstesinden gelmek için 13 yaşında yazmaya başlayan King zamanla korku edebiyatının en parlak ismi haline gelir.

 

Satürn Başak için işle hayat birbirinden ayrılmaz. Çalışmak hayatın kendisidir. Bu astrolojik yerleşime sahip insanlar kariyerlerinde ilerledikçe kendilerini mutlu hissederler. Fakat çoğu zaman iş hayatlarındaki sınırlı seçenekler yüzünden kendilerini sıkışmış hissedebilirler. İş ve çalışmak öylesine önemli sorumluluklar olarak algılanır ki kişi aşırı kaygılarla başetmek durumunda kalır. Satürn Başak değişim korkusu ve değişime karşı devamlı kendini savunmaya geçmek demektir. Bu durum en uç noktalarda obsesif kompulsif bozukluklara dönüşebilir. Satürn Başak çocukluğunda ev ve aile hayatına dair düzenlerin bozulduğu bir dönemde fiziksel olarak kısıtlandığını hissettiği rahatsızlıklarla sınanmış olabilir. Hayatı boyunca sağlık, toplumsal, yaşamsal ve yönetimsel sistemlerle sürekli sorun yaşayan Satürn Başak nihayetinde sistemin uzmanı haline gelme şansı elde eder. Örneğin Satürn Başak konumuna sahip kişi etrafındaki pek çok şeyin arızalanmasından şikâyet edebilir. Ancak zamanla bu yüzden uzman bir tamirci veya mühendis haline gelebilir. Aynı duruma sürekli sağlık sorunu yaşayan kişinin nihayetinde bir şifacıya dönüşmesi örneği de verilebilir. Satürn Başak çıraktan ustaya dönüşme sürecinin, ellerini kullanarak çalışmanın, kusurları ve yanlışları düzeltmenin, kişinin varolan kabiliyetini mükemmelleştirmesinin simgesidir.

Satürn Terazi burcundayken doğan kişinin sosyal ilişkiler kurmakta, iş birliği yapmakta ve bağlılık ilişkilerinde zorlanması beklenir. Satürn Terazi burcundayken kişi hayatının büyük bölümünde diplomatik davranmak yerine öfkeli ve tepkili davranışları benimseyebilir. Bunun da sebebi genelde ilk gençlik yaşlarına kadar eşitsizlik ve toplumsal sınıflar konusunda yaralı olmasıdır. Satürn Terazi partner seçiminde daha çok kendisinden yaşça büyük ya da daha tecrübeli ve bilgili insanlara yönelmenin de simgesidir. Özellikle kadınlar kendilerini korumacı ve pek çok yönüyle babalarına benzeyen erkeklerle evlenmeye eğilim gösterirler. Satürn Terazi ilişkilerde domine edilme, eleştirilme, incitilme ve reddedilme korkusu verir. Bu yüzden de bazen geç gerçekleşen evliliklerle ilgilidir. Satürn Terazi’deyken bir ilişkiyi uyumlu ve sakin bir biçimde sürdürmek ne kadar zor olsa da ilişkileri sonlandırmak yani ayrılık kolay gerçekleşmez. Hayat boyu ilişkiler konusunda defalarca hayal kırıklığına uğrayan kişi nihayetinde ilişkiler ve diplomasi konusunda bir uzman ya da danışman haline gelebilir. Satürn Terazi sosyal açıdan dışlanan birinin sosyolog olmasını da simgeler. Satürn Terazi’nin dersi ilişkilerindeki davranışlarının sorumluluğunu almayı öğrenmektir. Güvenilir, uyumlu, diplomatik ve organize olmayı erkenden başaran kişi hayatında ilişkiler yoluyla gelen prestij ve zenginlik kazanabilir.

 

Satürn Akrep’te ilişkilerde kontrol sağlamakla, psikolojik savunma duvarlarıyla ve güç ilişkileriyle alakalıdır. Kişi herhangi bir durumda kontrolünü kaybettiğinde ciddi kaygı bozuklukları yaşayabilir. Satürn Akrep kombinasyonuna sahip olmak genelde hayata maddi manevi borçlarla, paylaşılan bir mirasla ya da çocuklarla bağlı olmaktır. Kişi ailesi bir borç ya da miras krizi yaşarken dünyaya gelmiş olabilir. Satürn Akrep hayatın büyük bölümünde manipülasyon, ihanet, suistimal, kıskançlık ve intikam gibi konularda tehlikelerle yüzleşmek ve önemli sınavlar vermek anlamına gelir. Kişi kendi gerçek gücünü keşfetme yolunda gücün karanlık yönünü defalarca tecrübe eder. Satürn Akrep hayat boyu ölümü ve yaşamı derinlemesine sorgulamanın ve kendini her defasında yeniden doğurmanın enerjisidir. En gerçek güç ise karanlık ve zehirli durumlar yaşam enerjisine dönüştürebilindiğinde ortaya çıkar. Satürn Akrep cinsellik konusunda gizliliği, suçluluk hissini ve baskıyı simgeleyebilir ve bazen de aşırı muhafazakar tercihlerle ilgilidir. Fakat kişi zamanla özgürleşir cinsel kimliği ile barışır ve fiziksel, psikolojik ve duygusal dönüşümler konusunda ustalık kazanır.

 

Satürn Yay din ahlak ve ruhani gelişim gibi konular ekseninde büyümekle ilgilidir. Bazen de Satürn Yay kombinasyonuna köklerinde farklı etnik kimliklerin karışımını barındıran kişilerde, anne ve babası arasında ırksal, kültürel, dini ya da ekonomik farklılıklar olan kişilerde rastlanabilir. Aynı zamanda bu konum güçlü prensiplere, yaşamda dönüm noktası teşkil eden spiritual yolculuklara ve kişinin hayatında bir dönem yaşayabileceği inanç krizlerine de işaret edebilir. Satürn Yay konumuna sahip kişi ilk gençliğinde arzu ettiği eğitimi -bilhassa baba figürü engel olduğu için- alamamış olabilir. Bazen de bu konum mental rahatsızlıkları, kronik depresyonu, dikkat bozukluğunu, öğrenme güçlüğü ya da hiperaktiviteyi gösterir. Ünlü matematikçi John Nash Satürn Yay burcundayken dünyaya gelmiştir. Eğitim konusunda yaralı olsa da Satürn Yay için entelektüel kapasite ve bu potansiyellerin hayata nasıl geçirildiği önemlidir. Her ne kadar eğitim hayatında zorluklar ve kısıtlamalar yaşasa da zamanla akademik hayatta başarı sağlar. Bilhassa bu konuma sahip kişi coğrafya felsefe dilbilim farklı kültür ve dinler konusunda uzmanlıklar kazanabilir, iyi bir öğretmen haline gelebilir. Haritasında Satürn’ü Yay burcunda bulunan kişinin zamanını enerjisini ve kaynaklarını başkalarına faydalı olmak için de harcaması ruhsal gelişimi için çok önemlidir.

 

Satürn Oğlak burcunda toplumsal prestij, güç ve otorite gibi konular ekseninde büyümek ve tecrübe kazanmakla ilgilidir. Satürn Oğlak konumu genelde koruyucu bir figür olan babanın – ya da bazı durumlarda annenin- erken kaybını, uzaklığını veya yokluğunu simgeler. Dolayısıyla haritasında bu yerleşime sahip kişi hayatının büyük bölümünde kendini güvende hissettirebilecek koruyucu bir baba figürü aramış olabilir. Ancak nihayetinde kişi kendisine ebeveynlik etmeyi, korunmayı ve kendisini beslemeyi öğrenir hatta Barack Obama gibi büyük bir ulusun koruyucusu ve lideri haline gelebilir. Satürn Oğlak hedef, zirve, kariyer, düzenler kurmak ve güvenlik odaklıdır. Başarı asla kestirme yollardan gelmez. Başarmak uğruna çok emek vermek ve zirveye adım adım tırmanmak gerekir. Satürn Oğlak amaçlanan pek çok konuda da başarı vaat eden bir yerleşimdir. Fakat eklemek gerekir ki bu astrolojik sembol dünyevi kazanımların yanı sıra tüm bu kazanımların bir bedeli olduğunun da dersidir. Örneğin kariyerinde zirveye ulaşmak isteyen kişi ilişkilerini, duygularını konforunu ve belki de başkalarını kendi hedefleri uğruna feda edebilir. Çok fazla iş demek eve, aileye, duygulara, tatile ayrılan çok kısıtlı zamanlar demektir. Haritada bu yerleşimi en iyi biçimde hayata uyarlamak için aşırı duygusuz davranışlardan sakınarak başkalarına karşı empati geliştirmek gerekir. Kişi bilgisini, tecrübelerini ve koruyucu niteliklerini ne zaman ki daha genç insanların faydası için kullanır, gençler için bir mentor olmayı başarır o zaman yalnızlığın kaderi olmadığını da keşfeder.

 

Satürn Kova burcundayken doğanların hayat dersleri arkadaşlar, ekip çalışmaları ve üyesi oldukları gruplar etrafında şekillenir. Haritasında bu konuma sahip kişi hayatının büyük bölümünde hayatı farklı yorumlayışı, farklı hatta tuhaf tarzı yüzünden arkadaşlık kurmak veya arkadaşlıklarını sürdürmek konusunda zorlanabilir. Satürn Kova farklılıklarıyla barışıktır ancak sosyal olarak kabul görmediğini hisseder. Bu konuma sahip kişi devamlı olarak gerçekte hangi amaçla dünyaya geldiğini ve geleceği nasıl değiştirebileceğini kendine sorar. Hayatının büyük bölümünde garip, farklı insanlar tanır ve farklı networklerde yer alır. Ancak nihayetinde yaptığı işlerle insanları bir araya getirir, yeni bir tarzın veya akımın merkezi haline gelebilir. Tuhaf çılgınca ve benzersiz eserlerin sahibi Salvador Dali’nin, sinemada tarzıyla çığır açan Quentin Tarantino’nun, farklı fikirleri dolayısıyla analitik psikolojinin kurucularından Carl Jung’ın, ünlü düşünür Nietzsche’in de haritalarında Satürn Kova burcundadır. Bu örneklerin de göstereceği gibi Satürn Kova insanın gizemlerini çözmek konusunda esrarengiz bir yeteneğe sahiptir.

 

Satürn Balık burcunda rüyaların da kabusların da gerçek olma ihtimalini vurgular. Hayat mucizevi rastlantılar ve büyük hayal kırıklıkları arasında bir yerde yaşanır. Bu transit altında doğan kişi devamlı olarak insanın neden acı çektiğini sorgular ve genel olarak melankoliye yatkınlık gösterebilir. Satürn Balık bazen de trajik olaylara tanık olan kişiye işaret eder. Kendisine çocukken yasaklanan her şeyi yaş aldıkça bağımlılık haline getirmeye de yatkındır. Satürn Balık kombinasyonuna genelde sağlık ve eğitim alanlarında çalışan başkalarının bakımından sorumlu kişilerin ve sanatçıların haritalarında rastlanır. Zira acı çekenlere karşı yoğun bir şefkat besleyebilir, toplumsal olayları dert edinebilirler. Satürn Balık yaşamda derin bir ruhsal anlayış kazanmanın dersidir. Kendi merkezini bulmakta zorlanan dolayısıyla başkalarını merkeze koyan kişiye işaret edebilir. Duygusal yönden aşırı hassas olması ve kendine limitler koyamaması uzun süreli depresyonla neticelenebilir. Duyguların, romantizmin, şefkatin, melankolinin, fedakarlığın aşırılığına yatkın olması ise çoğu zaman suiistimal edilmesiyle sonuçlanır. Örneğin Satürn Balık bir sabah uyanıp sevgilinin evli ve çocuklu olduğunu öğrenmeye benzer. Genelde en yakınında olanlara karşı bir çeşit körlük ve yanılsamadır. Bu konuma sahip olan kişi hayatının büyük bölümünde aldatılma ve dolandırılma gibi tatsız durumlar tecrübe edebilir. Ancak korkularını alt etmeyi başarır objektif olur ve sağlıklı bir şüphecilik geliştirebilirse hayatı da olumlu yönde değişmeye başlar. Satürn Balık transitinde doğan kişi hayatını hassas, anlayışlı ve sadık bir partnerle paylaşmaya yoğun bir ihtiyaç hisseder. Bu yüzden de insanlardan izole bir hayat sürmesi iyi bir fikir değildir. Satürn Balık konusunda unutulmaması gereken uğruna her şey feda edilse bile kimseyi ama hiç kimseyi kendisinden korumanın mümkün olmadığıdır.

 

Cesaret ve umutla…

İlk kez HTHayat’ta yayınlanmıştır.


Astrolojik Danışmanlık Hizmetleri hakkında bilgi almak için ziyaret edebilirsiniz.

Benzer Yazılar;

Satürn’ün Hayatımızdaki Rolü
Satürn Oğlak Burcunda (2017 – 2020 yılları arasında)
Satürn Akrep Burcunda / 2012 – 2014
Satürn Yay Burcunda (2014 – 2017 Yılları Arasında)
Satürn Yay Döneminin Burçlara Etkisi
2016’nın en etkili açısı: Satürn ve Neptün Karesi
Sinastride Satürn ve Ay
Jüpiter ve Satürn Döngüleri : Büyük Zamanlayıcılar
Mitolojide ve Astrolojide Satürn
30-40 yaş dönümleri eşiği: Bana yeni bir ben lazım!
Türkiye ve Dünyanın Geleceğine Dair Bir Astroloji Söyleşisi
Hindu Mitolojisi ve Satürn

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar