Astrolojide Dördüncü Ev: Haritanın Geceyarısı

Burçlar gezegenler açılar ve son olarak evler astrolojinin dört temel sütunudur. Temeli oluşturan bu unsurların her birinde uzmanlaşmadan sağlıklı yorum yapılması mümkün olmaz.

Evler göksel dairenin farklı yöntemlerle 12 parçaya bölünmesiyle elde edilirler. Evleri burçlarla karıştırmamak gerek. Astrolojik evler yaşamın somut ve eylemsel evrelerini gösterirler.

Örneğin birinci ev yaşamın bütünselliği ve başlangıçlar, ikinci ev kendine güvenin değer bilincinin oluşumu, üçüncü ev kazanılan beceriler, dördüncü ev yuva ve aile, beşinci ev bireysellik altıncı ev sorumluluklar ve gündelik yaşam, yedinci ev partner evlilik ve uzun ilişkiler hakkındadır. 7. Evden itibaren gelen ve haritanın üst kısmında kalan 12. Ev dışındaki evler daha dışa dönüktür.

Bu yazıda içe dönük ve dışarıya kapalı bir yaşam alanından 4. Evden bahsedeceğim. Bir sıralama izlemeden farklı zamanlarda evleri ayrı ayrı incelediğim geçmiş yazılarımı da gözden geçirebilirsiniz.

Haritanın Geceyarısı

Bir haritaya baktığınızda Güneş’in dördüncü evde konuşlandığını görüyorsanız bu haritanın sahibi geceyarısına yakın doğmuş demektir. Bu evin içerdiği anlamlar da geceye benzer; Melankolik nostaljik ve dingin bir evdir. Gecenin öteki yüzünde ise tutkular şehvet ve korkular vardır. En basit açıklamasıyla dördüncü ev geceleyin yatağınızda uzanırken gözlerinizi kapattığınızda baş başa kaldığınız şeylerdir. Kimse bakmıyorken yaptığınız şeyler, olduğunuz kişidir.

Hayatın gözler önündeki kısmını açıklayan 10. Evin karşıt noktası olduğundan, dördüncü ev mahrem ve saklı şeylerle ilgilidir. Buraya düşen gezegenler görünenin de ötesine bakmamızı sağlarlar.

Ev Aile ve Yuva

Bir yuva yaratarak kendimiz ve hayatımıza dahil olanlar için bir buluşma noktası, bir dinlenme yeri ve bir sığınak da yaratmış oluruz. Yuva duygusu dördüncü eve dairdir. Haritanın dip noktası olan dördüncü ev inişe geçilen ve yerleşik bir düzene ihtiyaç duyulan evredir.

Hem psikolojik hem de fiziksel olarak kendimiz ve sevdiklerimiz için eve dönmeyi isteriz. Evsiz kalmak ise çoğu insanın kabusudur. Çünkü ev ruhsal yıkım ve duygusal çöküş yaşadığımız zaman gittiğimiz yerdir. Aşırı çalışıp kendimizi hasta ettiğimizde evde dinlenir, iflas ettiğimizde genelde doğduğumuz evin ve aile bireylerinin kapısını çalarız. Haritanın dördüncü evresi kişinin büyüdüğü evi, ebeveynleri, genelde baba figürünü ailenin geleneklerini ve kültürel yapısını, aile karmasını mirasını genetiğini ve geçmişini açıklar. 10 ev şekil veren dominant olan ebeveyni simgelerken 4. Ev görünür olmasa da kişinin bilinçaltında en güçlü ve tesirli olmuş ebeveyndir.

Ev ve aile yaşantısının uyum ve uyumsuzlukları hakkında fikir sahibi olmak istiyorsak bu eve bakmamız gerekir. Örneğin Dördüncü evde zararlı yerleşimlerde bulunan Mars aile içinde şiddetli ilişkilerin göstergesi olabilir.

En güvende hissedilen en temel olan ev, insanı en derindeki gerçeğine, özüne bağlayan yerdir. Bu yüzden taşındığımızda, yaşadığımız alanı dekore ettiğimizde şehir veya ülke değiştirdiğimizde aslında psikolojik anlamıyla da yeniliyor oluruz. En temelde ne hissediyorsak evimiz ve evi nasıl algıladığımız da bu hislerin bir yansımasıdır. 4. Evde Jüpiter ve ötesi gezegenlerin transitleri ev ve aile etrafında yaşanacak olumlu ve olumsuz değişimlerin habercisi sayılır. Gezegenlerin nitelikleri ve açıları incelenerek yorumlar detaylandırılabilir.

Kimliğimizi şekillendiren gizli etkilerle ve sırlarla ilgili olmasından dolayı dördüncü ev hakkında konuşmak her zaman biraz zordur. Plüton dördüncü evdeyken kişinin büyüdüğü evde güç savaşlarına ve ebeveynler arasında kıskançlığa maruz kaldığı zor bir ev hayatı tecrübe ettiği söylenebilir. Neptün bu evdeyken kişinin ebeveynlerden biri uzak ulaşılmaz belki de kayıp bir figür olabilir. Satürn dördüncü evde genelde disiplinli mesafeli bazen de despot bir baba anlamına gelebilir. Kişi korku ve kontrol duygusu altında büyümüş ve büyürken kısıtlanmış olabilir. Haritanın bu tip yerlerine temas etmek kolay değildir. Fakat yine de dördüncü evi gezegenler ve burçlarla doğru bir şekilde yorumlamadan sorunların kaynağına ulaşmak mümkün olmaz.

Bir ülkenin haritasında dördüncü ev saklı hazinelerle doğal madenlerle yeraltı suları ve petrol kaynaklarıyla ilgili olabilir. Arazinin doğası ve kalitesi (verimli, taşlı, çorak vs) bu eve bakılarak yorumlanır.

Etrafı çevrili, üzeri örtülü her şey dördüncü ev yöneticiliğindedir.

Metafor anlamıyla Günün Sonu

Haritayı taşıyan sütunlara benzetebileceğimiz dördüncü ev rahat vermeyen kabuslar da olabilir, neşelendiren huzur veren anılar da… Dördüncü ev varoluşumuzun görünür olan ve bilinmeyen tüm niteliklerinin temelidir. Haritanın geceyarısı dördüncü ev, feleğin çemberinin tamamlandığı, son dinlenme yeridir. Yaşlılık yıllarının nasıl geçeceği, ne zaman emekli olunacağı sorularının yanıtı da bu evdedir.

Dördüncü ev her şeyin büyüdüğü topraktır. Duyguların ve kısır döngülerin kökenleri buradadır. Toprağınızda yabani otlar gibi büyüyen olumsuz duygular varsa, bu duyguları iyi etmek için köklerine ulaşmanız gerekir -ki belki de dördüncü evdeki bir Satürn transiti bunu başarmanız için size ilham olacaktır.

 

Cesaret ve Umutla

İlk kez HThayat’ta yayınlanmıştır.


Astrolojik Danışmanlık Hizmetleri hakkında bilgi almak için ziyaret edebilirsiniz.


 

Benzer Yazılar;

Astrolojide 8. Ev : Başkalarından gelen kazançlar ve kayıplar
Astrolojide 11. Ev: Umutlarımızın karşılığı
Astrolojide İkinci Ev: Ruhunu kurtarmak ve yitirmek arasında
Astrolojide 7. Ev: İlişkiler ve öteki ben
Astrolojide 12. ev: Kendimizden sakladıklarımız

İlginizi çekebilecek diğer yazılar