Retro Mars – Direniş Savaşçısı

 

N’apmalı, Nasıl Önlemler Almalı?

Retro dönemi, Mars’ı ilgilendiren faaliyetlere başlamak için uygun değildir.  Örneğin, R. Mars, geçici hevesleri temsil ettiğinden, tutkulu ve cinselliğin ön planda olduğu ilişkilere başlanması önerilmez.

Ekonomide, tüketimin azalması oranında üretim de azalacağı için, açılan iş pozisyonları gelecek vaat etmekten uzak olabilirler. Dolayısıyla, ileriye yönelik bir işe girilmesi halinde, hayal kırıklığı yaşanabilir. Retro Mars’la başlanan işler konusunda emek harcamak da, işin kişinin beklentilerini karşılaması da zordur.

Genelde fiziksel enerji namına yoksunluk çekeceğimizden, yeni egzersiz rutinlerine adapte olma gafletine düşmeyin. Ani bir hevesle edindiğiniz spor salonu üyeliği, satın aldığınız egzersiz ürünleri, spor kıyafetleri ve buna benzer harici harcamalar boşa gidebilir. Evinize de koşu bandı gibi egzersiz aletleri satın almak için uygun zaman değildir.

Motorlu, mekanik ürünler, demirden yapılmış ve kesici şeyler Mars yöneticiliğindedir. Bu nedenle, R. Mars evresi, mutfak için bıçak seti ya da bileyici, araba ya da herhangi bir mekanik alet satın almak ya da cerrahi operasyonlar için de tercih edilmez. Eğer, kuaförünüzü değiştirmek istiyorsanız, 2 ay daha sabretmeniz doğru olur.

İroniktir ama, Retro gezegenin temsil ettiği şeyleri uygulamaya koymamak gerektiği halde, tuhaf bir şekilde bunları daha çok arzulamamız, bu şeylere çekilmeye başlamamız da kaçınılmazdır. Örneğin retro Merkür’le yeni bir bilgisayar ya da telefon satın almak ister, retro Venüs’te, bir ilişkiye başlamayı gerçekten çok isteriz. Benzer olarak retro Mars, yeni ve cinsel ağırlıklı birlikteliklere eğilim gösterilmesine, yeni bir işe başlamak için can atılmasına, “artık spora yapmamın zamanı geldi” diye düşünülmesine neden olur.

Start verdiğiniz girişimlerin, kalıcı değişimlere sebep olamayacağını aklınızın bir köşesinde bulundurun. Yeni bir iş, size muhteşem bir fırsatmış gibi görünebilir, fakat fevri bir şekilde bu fırsata atlamadan önce, ayrıntılı bir durum değerlendirmesi yapmayı ihmal etmeyin. Mars’ın temsil ettiği konularda netleşmek için beklemeniz gerekir. En azından ilginizi çeken şeyleri, gerçekten istediğinizden emin olana kadar, kendinize zaman tanıyın. Beklemek, hevesle başladığınız işlerin kursağınızda kalmasından iyidir!

Retro süresince, çatışma, düşmanlık, öfke, ifade ve eylemlerimiz konusunda kafa yormamız, hayatımızı yeniden organize etmemiz ve sosyal ilişkilerimize yeniden, bu defa farklı bir açıdan bakarak uyum sağlamayı düşünmemiz gerekebilir.

Gizli Düşman Algısı ve Direniş Sanatı

Mars Terazi burcundayken, Koçta ya da Aslanda olduğu gibi, olaylara doğrudan tepki göstermekle ve sıcak çatışmalara girmekle ilgili değildir. Mars, diplomasiyi ustalıkla icra eden Terazideyken, öfke ve benzeri tepkiler, direkt değil de dolaylı yollardan ifade bulur. Mars “ben” demekse, Terazi “sen” dir. Aslında sen demek bile dolaylı yoldan ben demektir.  Terazideki Retro Marsın açılımı, “içe dönük dolaylı şiddet ve çatışmadır. Bizi gizli düşmanımızı dışarıda ki dünyada değil, kendi benliğimiz ve bütünlüğümüzde aramaya yönlendirecektir.  “Neden ya da kimden, hangi sebeple nefret ediyorsunuz?” “Öfkenizin kaynağı nedir?” “Hasımınızı eleştirirken, düşmanca davranıyor olabilir misiniz?” “Karşı olduğunuz kişinin yerinde olsaydınız, siz nasıl davranırdınız?” “İçinizde henüz üstesinden gelemediğiniz o şey nedir? gibi soruları sormanın zamanındayız. İçimizdeki savaşa neden olan herneyse, onu yenene kadar çarpışmaya devam etmemiz gerekiyor.

Çarpışma lafını duyup, aniden kılıcınıza sarılıp, panikle körü körüne etrafa savurmaya başlarsanız, hedefinizi sürekli olarak ıskalarsınız. Aksine taktikler konusunda uzmanlaşmak ve stratejik olmak için inzivaya çekilir, gerçek direniş sanatını öğrenirseniz, mücadele ettiğiniz durum ve kişilere karşı zafer kazanma şansınız yükselir.

Ne demiş Aristo; “ Herkes kızgın olabilir – bu kolaydır, ama doğru insana, doğru ölçüde, doğru zamanda, doğru amaçla ve doğru biçimde kızmak, – işte bu kolay değildir. “

Retro Efekti – Psikolojik Evre

Bir gezegen geri gittiğinde, temsil ettiği konular kapsamında, içe dönük tahliller yaparak,  var olan koşullarımızı derinlemesine analiz etme şansı elde ederiz. Retro gezegenin geçmişte sonuçlandıramadığımız, askıda kalan meseleleri gündeme getiren bir etkisi vardır. Yaşanmış olanla şu anda yaşanan arasında kıyaslamalar yapmak, zayıflıklarımızla ve hatalarımızla yüzleşmek için mola veririz.  Retrolar psikolojik evrelerdir. Bir kişinin aracılığıyla olsun ya da olmasın, kendimizi tedavi eder, çözemediğimiz sorunların kaynağına inerek daha yüksek bir anlayış kazanırız. Retrolar yaşamda derin izler bırakan, kadersel zamanları, yaşamın gizli dinamiklerine teslim olmayı da ifade edebilirler.

Retro Mars efekti daha çok akıntının aksi yönünde kürek çekmeye benzetilebilir. R. Mars, günahlarını ve sevaplarını tartarak, dengesini sağlamaya çalışan, psişik bir savaşçıdır.

Karşısında deneyimsiz hissettiğiniz ve zayıf olduğunuz kişi ve durumlar daha sık gündeminize gelecektir. Yaşamınızın en zayıf halkalarını elden geçirip, tamir etmeyi ve güçlendirmeyi denemeniz gerekir.

Elbette fiziksel enerjinin düşmesine paralel olarak, genel bir can sıkıntısı, umutsuzluk ve depresyon hali de ortaya çıkabilir. Özellikle 21 Mart’tan itibaren, Aralık ve Ocak aylarında ya da daha da öncesinde tepki vermekte geç kaldığınız meselelerle, tekrar karşı karşıya gelebilirsiniz. Uzun zaman önce yaşadığınız bir kaybın, gecikmiş yasını da temsil edebilir Retro Mars.

Mevcut durumunuz ne olursa olsun, retro Mars, geri çekilerek, kendinizi toparlamanız, savunmanızı güçlendirmeniz ve hayattaki zorluklar üzerine, yeni stratejiler geliştirmeniz için size şans vermekte. Mars’ın içe dönük enerjisini, ifade ve davranışlarınızı sınamak, kendinizi farklı deneyimlere hazırlamak, daha derin analizler yaparak asıl problemlemlerinizi tespit etmek ve taşkın tepkilerinizin sebeplerini anlamak için kullanabilirsiniz.

Hata yapmamak, kaza ve kayıplardan sakınmak için yavaşlayın. Etrafınıza bakarken, önünüzdeki girinti ve çıkıntıları gözden kaçırmayın.

Haritanızda Terazinin bulunduğu evi inceleyin. Çünkü burası zayıflıklarınızla yüzleşmeniz gereken yer. 2 ay boyunca enerjinizin çoğunu burayı terbiye etmek için kullanacak, yine söz konusu evin konuları dahilinde irade göstermeniz gerekecek. Aşağıda kısaca örnekler veriyorum;

Mars 1. Evde; Fiziksel görüntünüzü değiştirmek, daha fit olmak isteyebilirsiniz ancak bu tip girişimlerinizi ertelemenizi öneririm. Bel ya da böbrek ağrılarınız yeniden nüksedebilir, sağlığınızı ihmal etmeyin. Estetik operasyonların astrolojik zamanlamasına özen gösterin.

Mars 2. evde: Yeni maddi girişimlerden önce, Mayıs ayını beklemeniz doğru olacaktır. Önümüzdeki kriz evresini öngörerek, harekete geçmeden evvel, gelişmeleri gözlemlemenizde fayda var. Beklediğiniz kazanç gelmiyorsa, sabırlı olun.

Mars 3. evde: Kardeşleriniz ya da komşularınız krizlerin odak noktası olabilirler. Ağzınızı bozmayacaksınız diye, dedikoduya da rağbet etmeyin. Çevrenizdekileri hasım olarak mimlemeden önce, içinizdeki düşmanlık duygusunun nedenlerini analiz etmeye çalışın. Motorlu taşıt,  makine ya da yeni bir mekanik alet satın almak için uygun bir dönem değil. Sakarlık konusunda bilhassa dikaktli olmanız gerekiyor.

4. evde: Aile içinde ya da yaşadığınız evle ilgili huzursuzlukların ardından, düşünce ve duygularınızı açıklamak yerine, daha içe kapanık davranabilirsiniz. Taşınmak ya da evinizi tadilata sokmak için uygun zaman değildir. Evinizde özel eşyalarınızın bulunduğu dolapları düzenlemekle ilgilenebilirsiniz.

Mars 5. evde: Varsa çocuklarınızın psikolojik sorunlarına daha çok eğilmeniz gerekecektir. Hobi olarak gördüğünüz bir işten kazanç sağlamayı düşünüyorsanız, 2 ay daha sabredin. Düşlerinizi tutkulu ve romantik bir partner süslerken, kalıcı olmayacak bir ilişkiye adım atma ihtimaliniz yüksek. Spora başlamak için de doğru zamanda olduğunuz söylenemez.

Mars 6. evde:  Geçtiğimiz 2 ay boyunca iş yerindeki bazı kişilerle aranız bozulmuş olabilir.  Birlikte çalıştığınız insanlar kadar, aksayan işler, bitmeyen projeler canınızı sıkabilirler. Yanınızda çalışanlarla ilgili krizleri yönetmeniz gerekebilir. Sağlığınıza özen gösterin, yeni diyetlere başlamayı kafanıza koysanız da, istikrar sağlamanız güç. İşle ilgili stresli hissedebilirsiniz, ama belki de kendinize baskı yapan, yine sizsiniz!

Mars 7. evde: İlişkiniz ya da evliliğiniz sınandığı bir 2 ay geçirdiniz. Şimdi partnerinizi suçlamak yerine, kendi kusurlarınıza ve hatalarınıza odaklanmanız gerekiyor. Yazının genelinde bahsettiğim hususları gözden kaçırmayın.

Mars 8. evde: Vergi, kredi borçlarının ödemesiyle, sigorta ya da mirasa bağlı davalarla ilgilenmeniz gerekebilir. Maddiyatla ilgili yeni bir dava açmak için uygun zaman değil. Yasal yollarla ya da partneriniz kazancına bağlı beklediğiniz paralar gecikebilir. Geçmişte ödemeyi unuttuğunuz borçlar, kayıplar ya da yaşanmış bir ayrılık konusu gündeme gelebilir. Partnerinizin kazancıyla ilgili olarak kırıcı tartışmalardan kaçının. Cinsellik kafanızı bir hayli meşgul edebilir.

Mars 9. evde: Eğitim almak ya da vermek, seminerler, bir şeyin yayın süreci, yurtdışı başvuruları ve mahkemeler gündeminizi oluşturur. Ancak bu konularda girişimler için yanlış zaman. Yasal konularda netlik elde edemeyen avukatınızı, verdiği eğitimden memnun kalmadığınız öğretmeni ya da danışmanınızı değiştirmeyi Mayıs itibariyle düşünmelisiniz.

Mars 10. evde: Enerjinizin büyük kısmını son birkaç aydır kariyerinize yönelttiniz. Prestij kazanmak için rekabet ortamlarında yeralmanız gerekti. Ancak şimdi yavaşlamalı ve durum değerlendirmesi yapmalısınız. Yeni bir işe başlamanızı ya da kariyerinize yeni bir yön vermenizi önermem. Aranızın bozuk olduğu ebeveyninizle, uzlaşamadığınız konular hakkında tekrar görüşürken, özeleştiri yapmaya da çalışın.

Mars 11. evde: Son aylarda, yakın dostlarınızla uyumlu ilişkiler kurmak için gereğinden fazla çaba sarfetmiş olabilirsiniz. Arkadaşınız olan biriyle aranızda romantik duyguların oluşması, diğer bazı arkadaşlarınızla aranızı bozmuş da olabilir. Arzularınızı gerçekleştirmek için azmettiniz ve özellikle mesleğinizden elde ettiğiniz geliri sabitlemenin ya da arttırmanın yollarını aradınız. Şimdi dostunuzu ve düşmanınızı tanışayacağınız zaman. Bir yargıda bulunmadan , bir karar almadan önce gelişmeleri gözlemleyin.

Mars 12. evde: İlişkilerden yola çıkarak kendinizi analiz etmek için çok çaba gösterebilirsiniz. Psikolojiyle ilgili her şey sizi cezbeder. Durmaksızın geçmişi kurcaladığınızı farkedebilirsiniz. Sakladığınız gizli bir ilişkinin sorunları ve hasarlarıyla bu ara yüzleşebilirsiniz. Gizliliğe ara verin ve en başta kendinize dürüst olmak için, iç dürtülerinizle hesaplaşın.

(Ayrıntılı analiz isteyenler danışmanlık için randevu talep edebilirler.)

İlginizi çekebilecek diğer yazılar