8 Ekim Ay Tutulması & Retro Merkür

Sonbaharla birlikte, tutulma mevsimi de geldi çattı. Boyut atlama zamanı geldi! Tıpkı 19 sene önce, 1995’in Ekim ayında nasıl olduysa öyle. Aynı zamanda 9,5 ay önce başladığımız her neyse, şimdi bu başlayan döngüyle ilgili olarak da önemli bir aşama kaydedeceğiz.

Tutulmalar, bizi yeni bir ruhani boyuta taşıyacak köprüler olduğu kadar, 2014’ün en zorlu dönemeçlerinden birini de simgeliyorlar.  Zaten tarihe baktığımızda tutulmaların genelde büyük dünyevi değişimleri tetiklediğini görürüz. Kıtlık, savaş, hastalık ve doğal felaketler benzeri geniş kapsamlı olaylar vuku bulur. Liderlerle ilgili krizler yaşanır, politik kişiler ve tavırlar yeniden yapılanırlar. Evrensel bilince felaket kavramını yerleştiren tutulmalar adeta DNA’mıza işlemiş gibi, endişe verici gökyüzü olaylarıdır. Tutulmalardan haftalar önce “ah çok kötü bir şey olacak, ay sanki böğrümde bir öküz” oturuyor serzenişlerine başlarız.

Her Ay tutulmasının ardından bir de Güneş tutulması gelir. Bana sıklıkla sorulan soru, hangisinin kişi üzerinde daha fazla etkili olacağıdır. Ay tutulması toplumun geneli üzerinde, kişisel ve duygusal seviyelerde daha etkinken, Güneş tutulması dünyevi değişimlerdir. Genelde ülke liderlerini ve devlet başkanlarını ilgilendirir. Bilhassa 8 Ekim ve 23 Ekim tarihlerine yakın doğanlar içinse, tutulmalar kritik gelişmelerin yaşandığı çok önemli bir evredir.

Her tutulma dünya için kendine özgü bir mesaj taşır. Antik astroloji bilgilerine göre toprak elementindeki tutulmalar kısırlık, kuraklık, ekonomik fiyaskolar ve depremlerin habercisiyken, ateş burçlarındaki tutulmalar savaşların ve katliamların alameti varsayılır. Su elementinde şiddetli yağışlar ve seller anlamına gelebilir.

8 Ekim Ay tutulması hava burçlarından olan terazinin 15. Derecesinde gerçekleşecektir. Dolayısıyla tutulmanın mesajı, meteorolojik olaylar ve sosyolojik ayaklanmalardır.  23 Ekim Güneş tutulması ise su elementinin temsilcilerinden olan, akrep burcunda meydana gelecek.

Tutulmaların misyonu, değiştirmekte geç kaldıklarımızı göstermek olduğu kadar, gerçekleri de ortaya sermektir. Geleceğinizle ilintili olmayan herşey geçmişte kalacaktır. Artık miadı dolan şeylerden ayrılma vaktidir. Bu aşamada aslında belki de uzun zamandır önemsemediğimiz, özen göstermediğimiz şeyler, sevdiğimiz ama artık oynamadığımız oyuncaklar gibi elimizden alınacağı için, kıymete binerler. Dolayısıyla ayrılıklar acı verir. Bize zarar veren enerjilerden arınma ve vazgeçme aşamasında sıklıkla endişeli, sıkıntılı, üzüntülü ve sinirli hissetmemiz doğaldır.

Koç/terazi ekseninde Ay Tutulması

8 ekim

Bir haritada, büyük üçgen açıya dahil olan herhangi bir gezegene, bir ya da birden fazla gezegen karşıt açı yaptığı zaman “uçurtma” adı verilen bir açı kalıbı ortaya çıkar. Dolunay fazını da temsil eden 8 Ekim Ay tutulması haritasında, uçurtma görüntüsüne rastlamaktayız.

Uçurtma modeli en genel anlamıyla, ekonomiyle ilgili sorunlara işaret eder. Başkalarından yardım istemek, ya da takım çalışmasıyla iş bitirmek de zorlaşır. Yasaların değişmesine sebep olacak krizler yaşanması beklenir. Misal bir inşaatta ortaya çıkan felaket, daha sonra ki inşaların yeni yasalar çerçevesinde yapılmasına ön ayak olabilir. Güvenlikle ilgili önlemler artar. Uçurtma açı kalıbı, yönetmelikleri, bilhassa ülke savunmasını ilgilendiren felaketler ya da afetlerle ilgili bulunabilmektedir.

Uçurtma kalıbı kuşkusuz ismi konamayan bir gerginlik demektir. 4 Ekim günü akrep burcunda Retro hareketine başlayacak Merkür ise durumu daha da vahim hale getirir; Geciken işler, aksayan iletişim ve beklenmedik engellerle çileden çıkmaya başlarız. Sonra öyle toplumsal ya da küresel bir olay meydana gelir ki, otobüse 5 dakika geç kaldığımız, uçağı kaçırdığımız, arabayı otoparka park etmek zorunda kaldığımız ya da metroda yer bulamadığımız için şükrederiz! Evet uçurtma tam olarak böyle bir şeydir işte. Hissettiğiniz gerginliği onaylarcasına bazı gelişmeler olurken, siz bir şekilde kendinizi şanslı sayarsınız.

“Ama nasıl olur? Uçurtma modelinde koskoca bir de büyük üçgen var, nasıl felaket anlamına gelir?” Diye merak ediyorsanız, doğum haritasında aynı figüre sahip kişileri inceleyin. Çoğunun şanslı olduğu varsayılır fakat sıklıkla bu kişilerin yeteneklerini ve varolan potansiyellerini ortaya koyamadıklarına rastlanılır. Uçurtma kalıbını oluşturan karşıt açılar, büyük üçgenin iyicil enerjisini engeller.

Uçurtmanın en kötümser modeli, karşıt açıyı kareleyen bir diğer gezegenin de uçurtmaya dahil olması durumudur. Bu tip görünümler “Kara Çaylak” ya da “Kara Ejderha isimlerini alır. Maalesef Ay tutulması “Kara Ejderha” modelinde bir uçurtma barındırmakta.

Tutulmalar Türkiye’nin 5/11 ev ekseninde gerçekleşecek. Dolayısıyla toplumsal gündemimizi gençler oluşturacaktır. Mutluluğumuzu ve huzurumuzu bozan gelişmeler yaşanabilir. Merkür akrep ise medyadaki hoş olmayan haberleri simgeleyebilir. Ay tutulması Singapur, Rusya, Çin ve Asya’nın büyük bölümünü etkileyebilir. Salgın ve şiddet haberleri bu bölgelerde de artabilir.

Ay ve Güneş arasındaki karşıtlık, mantık ve duygu arasındaki bir seçim aşamasıdır. Uranüs Güneş karşıtlığı bu tarz seçimlerin ani ve beklenmedik olabileceğini vurguluyor. Hem toplumsal, hem de kişisel tercihler yapmak zorunda kalabiliriz ve bu seçimler önemli dönüm noktalarını temsil ederler.

Transit Merkür burç değiştirdiği zamanlarda ise, adeta baştan sona yepyeni bir dil öğrenmek zorunda kalırız. Çünkü Merkür’ün birleştiği burçla birlikte, iletişimimizin kalitesi, sohbetlerimizin içeriği ve dolayısıyla gündemin konuları da değişir. Bu değişimi twitter ya da facebook üzerindeki paylaşımları izleyerek de farkedebilirsiniz.

Merkür/Akrep temasıyla birlikte, ölüm, katliam, şiddet, uyuşturucu ve cinsellikle ilintili haberler artabilir. Akrepte retroya başlayacak olan Merkür insanlığın kaderi hakkında önemli mesajlar taşır.

Retro Merkür 4 – 25 Ekim Arasında

8 Ekim tutulmasının bir diğer öncelikli konusu ilişkiler. 24 Eylül terazideki yeniay, yaşamınızı büyülü ve bir o kadar da acı veren bir aşkla canlandırmış olabilir. Tutulmalar “aşkın ızdırabını” öngörür nitelikte. Bazıları dengesini kaybedecek ve bazıları kendisini kaybedecekler. Üçüncü bir kişinin varlığını düşünerek kıskançlık yaşayabilirsiniz. Akrepteki Retro Merkür bir dedektif dikkatiyle saklı sırların, gizli yaşamların peşine düşmeniz demek olabilir. Merkür aynı zamanda 10 Kasım’a kadar, tutulma derecelerine tam 3 kez temas edecek. Özellikle 8 ve 25 Ekim, 9 Kasım tarihleri civarında provakatif tavırlardan ve obsesif davranışlardan kaçınmanız gerekiyor.

Elbette her birimizin karanlık bir tarafı vardır. O toz kondurmadığımız partnerimizin bile. Ne zaman ki maskelerimizin düştüğü anlar yaşanır, işte o zaman içimizi bir korku kaplar. Oysa Merkür’ün akrepteki konumu birbirimize çıplak olmak için bir fırsat olarak algılanmalıdır. Bazen biriyle sırlarımızı paylaşmak bizi o kişiye yakınlaştırır. Bazen de karşımızdaki kişi, duymaya hazır olmadığı şeyleri işittiği için bizden uzaklaşabilir. Bazen utanç duygusuyla kendimizi geri çeker, bazen de sevdiğimiz kişiyi korumak dürtüsüyle sessiz kalırız. Sırlarımızı kendimize saklamanın nedenleri elbette yine bizdedir. Fakat susmak ya da açılmak farketmez, akrep Merkür için iki ihtimal vardır; Yıkım ya da iyileşme.

Bu durumda transit Merkür’ün hangi evinizden geçtiğini ve yaptığı açıları incelemeniz gerekir. Ilımlı ve uyumlu açıları varsa  karşınızdaki kişiyle konuşarak aranızda bir köprü inşa etmeniz mümkün olur. Sert ve stresli açılarda ise genelde söyledikleriniz ya da işittikleriniz yenilir yutulur cinsten değildir.

Merkür akrep kişiye duygu ve düşünceleri konusunda ketumluk, mistizim, gizem ve mahremiyet verebildiği gibi, bazı kişilerde gerçeklik algısını kaybettirerek, kendilerini sabote etmelerine neden olabilir. Obsesif davranışlar içerisindeki kişiler ise tehlikeli hale gelebilirler. Akrep Merkür zehirli ve kırıcı sözcükler, hırs, intikam ve düşmanlık duygularıyla tezahür edebilir. Terazi eşitliği ve dengeyi sağlamak için çözüm üretmek demekken, akrep içgüdüsel olarak yaşamın adaletsiz olduğunu savunmaktır. Terazi ve akrep burçları boyunca, partnerimizle uzlaşmakta zorlanır “aşkın adaletsizliğini” sorgularken buluruz kendimizi.

Zamanında bir buz dağının içine hapsettiğiniz “konuşamadıklarınız” hiç beklemediğiniz şekilde dilinizin ucuna gelecek belki. Farklı yüzlerde, aslında hep aynı kişiyi sevdiğinizi düşüneceksiniz. Belki de en sevdiğiniz şeylerden nasıl da nefret edebildiğinizi. Zamanında söyleyemedikleriniz yüzünden içinizde birikip, sizi usandıran şeyler nedeniyle bazı insanlarla yollarınızı ayırmanız da mümkün. Sözcüklerle zehirlemeyin birbirinizi. Dikenli tellerle çevrelemek yerine, düşüncelerinizi sevgiyle örün. Zamanında yaşanmışlıkların hatırını unutmayın.

Akrep Merkür’ü bir meselenin kalbine nüfuz etmek anlamına gelir. Dolayısıyla zayıflıklarınızla yüzleşmek için normale göre daha hazır hissedebilirsiniz. Danışmanlık almak, terapiye başlamak, derinlik ve analiz gerektiren projelerle ilgilenmek için uygun zamandır.

Yükselen burçlara göre Ekim ayında gündeme gelecek olası meselelere kısaca değinecek olursam;

Yükselen koç ya da terazi; Kişisel amaçları ve ilişkileri arasında bir ikilem yaşayabilir. Ya kendi hayatını tercih edecektir ya da bütün ideallerini bir diğerine bağlayacaktır.

Yükselen boğa ya da akrep;  dinlenmeyi ya da emekli olmayı veya iş değiştirmeyi arzu ederken işlerin yoğunluğundan ya da sağlık sorunlarından yakınabilir.

Yükselen İkizler ya da yay; bir aşk ilişkisinde arada kalmışlık hissedebilir ve arkadaş çevresiyle ilgili sorunlar yaşarken bir tercih yapması gerekir.

Yükselen yengeç ya da oğlak;  Kariyere bağlı bir seyahat ve aile mevzuları aynı zamana denk gelebilir. İşi ve ailesi arasında bir karar almak zorunda kalabilir.

Yükselen aslan ya da kova uzaklara gitmek ve orada yaşamakla, kardeşleri ya da tanıdık çevresine yakın bir iş bulmak konusunda bir tercih yapabilir.

Yükselen başak ya da balık; Hem bir yatırım yapmakla hem borçlarını ödemek arasında kendini sıkışmış hissedebilir. Hesapta olmayan vergi borçlarıyla ilgilenebilir.

Her zaman söylediğim gibi, genel yorumlara bel bağlamadan önce, astrolojiden en sağlıklı neticeyi almak için kişisel danışmanlığı tercih etmelisiniz.

Haritanızda tutulmaların gerçekleşeceği evler hem krizlerin ortaya çıkacağı konuları hem de kabuk değiştirmeniz gereken yeri işaret edecektir. Ay tutulması ilişkilerinizi ya da ortaklıklarınızı sonlandırırken, 23 Ekim akrepteki Güneş tutulması bundan sonra neyin kalıcı olması gerektiğine karar vermenizi sağlayacaktır.

Son olarak…

Geçmişin anıları sabittir, oysa gelecek değişken. Belki de geçmişi değil ama geleceği değiştirebilecek bir zaman makinesi olduğumuzu keşfetmemiz gerekiyordur. Geçmiş bitti ve gelecek şu an. Özgürlüğü arzulayın ve özgürlüğü paylaşmaya razı olun. Böylelikle bırakın göklerde süzülen kara uçurtma, kanatlı bir ata dönüşerek insanlığa umut taşısın.

Yorumlar