15 Şubat Dolunayı

 

Etkisini günler öncesinden göstermeye başlayan dolunay, bizi bilinçaltına süpürdüğümüz ve görmezden geldiğimiz gerçeklerle burun buruna getirebilir. Tam bir farkında olma, idrak ve uyanış hali yaşanır. Ortaya çıkan yüksek enerji nedeniyle genel bir huzursuzluk ya da uykusuzluk hissedilebilir.

Sosyal ilişkiler ve özel hayat arasındaki çatışmalar gündeme gelir. Partnerinizi, bazı durum ve kişileri karşınıza alır ya da birebir muhatap alınacağınız olaylar yaşarsınız.

Ay ve Güneş, Dolunay zamanı Dünya sahnesinde birbirlerine karşıt konuma gelirler. Astrolojide karşıt açının anlamı “birilerinin ya da bir şeylerin bizi bir karar almaya zorlaması” demektir. Dolunay evresinde olayların genelde kontrolümüz dışında geliştiğini düşünürüz. Sevdiğimiz ya da nefret ettiğimiz şeyler, kişi ya da gruplar tepkilerimizin hedefi haline gelebilirler. Dolayısıyla başkalarını suçlamaya eğilim gösterebilir, ya da başkalarının hatalarından önemli dersler çıkarırız. Dolunay genelde bir işin son teslim tarihini sembolize ettiği için, projelerinizi neticelendirmek konusunda geç kalmış olma endişesi hissedebilirsiniz.

Açıklık, netlik,  sosyalleşme, evlilik, ayrılıklar, mahkemeler, tazminat davaları Dolunay evresine denk gelebilirler.

İstanbul’a göre 15 Şubat saat 01:52’de, aslan/kova ekseninin 26. Derecesinde gerçekleşecektir dolunay fazı.

Dolunay olayların ve insanların içyüzünü aydınlatır. Yüzleşilmesi gereken duygular, geçmişte yapılmış tercihlere dair verilmesi gereken kararlardır.

Dolunay anında Güneş 3. Evden, 9. Evdeki aya tam bir karşıtlık halinde, Retro Merkür’e de kol kanat germiş. Geçmiştekileri geleceğe mi taşıyacaksınız, yoksa geçmişin üzerine bir çizgi çekip geleceğe mi odaklanacaksınız? diye soruyor.  Alacağınız kararlardan cayabileceğinizi gözönünde bulundurarak, en azından ay sonuna kadar beklemeniz daha doğru olur.

Aslan/Kova ekseni heyecan ya da stres nedeniyle kalp ritmini bozar, çarpıntı, dolaşım sorunları, tansiyon ya da panik atak krizleri gibi sendromlar ortaya çıkarabilir.

Sosyal ya da toplumsal yargıların gölgesinde, zihin ve vicdanınız arasında kalarak, onurlu kararların neler olduğunu, nasıl olması gerektiğini sorgulayabilirsiniz. Aynı zamanda insanlar tarafından sevilip sevilmediğinizi, ne kadar popüler olduğunuzu ya da kimlerin gerçekten arkadaşınız olup olmadığını kendinize sorabilirsiniz.

Dolunay tetiklediği olaylar sonucunda elbette bazı dersler almamızı sağlayacaktır. Maruz kalacağımız enerjiyi doğru ve faydalı biçimde değerlendirebilmek için; açık fikirli olmalı ve olayları değişik bakış açılarından değerlendirebilmeliyiz. Her bireyin başkalarından farklı nitelikleriyle benzersiz olduğunu kabul etmeliyiz.

Güneş bireyselliği temsil eder ve “ben” demektir. “Ben” diyerek ihtiyaçlarımızı tanımlasak da, en çok da Kova’nın idealindeki gibi“biz” olabilmek için hayallerimizde birbirimize yer vermeli, geleceğimizi bizden farklı olanlarla da paylaşmaya gönüllü olmalıyız. Her ne kadar yalnız olduğumuzu düşünsek ve benzerlerimizi arasak da, hepimiz birbirimize görünmez iplerle bağlıyız ve karşıtlarımızı kabul etmeden tamamlanamayız.

Yorumlar